Vedeli ste...
že čierne ríbezle sú považované z bobulového ovocia za najvýživnejšie a najzdravšie pre ľudský organizmus, pretože plody sú bohaté na kálium, kalcium, fosfor, a najmä vitamín C?
sk en

Čo vlastne znamená "viecha"?

ViechaKeď sa pozrieme okolo seba (nielen v Devíne, ale aj v Bratislave), veru ťažko už najdeme tradičnú viechu alebo vináreň. Pritom stačí prejsť zopár kilometrov do Rakúska a môžete sa kochať desiatkami otvorených viech ("Heuriger", "Buschenschank") v podchodoch starých vinohradníckych domov, ktoré sú prevádzkované samotnými vinármi. Nielen vinári, ale všetci obyvatelia sa podvečer radi stretávajú na pohárik u vinára, ktorý má práve vyvesenú viechu - zelené haluze na drevenej tyči nad bránou  („Ausg’steckt is“). Medzi miestnymi vinármi je poradovník, podľa ktorého sa striedajú s právom otvoriť (vyvesiť) viechu a predávať v nej svoje vlastné produkty (okrem vína aj drobné občerstvenie). 

Jan Heriban - etiketa ribezlove vinoPodobne vyzeral Devín ešte v nedávnej minulosti. Azda posledná "viecha" v Devíne, ktorú si ja ako "prisťahovalec" pamätám, bola na dvore pána Heribana, s typickým stolom a lavicami, kde si návštevníci posedeli pri fľaške ríbezláku (za takúto viechu nepočítam družstevnú vináreň v bývalom dome pána Aloisa Sonntaga, ktorá ešte donedávna tiež fungovala). Staré "viechové" právo však u nás samozrejme už dávno nefunguje.

Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB
Výrobca: